Nu tændes juletræet i Tølløse
Lystændingsfest med juletræstænding fredag den 28. november fra kl. 16.30. I anledning af Tølløse 150 års jubilæum har Tølløse ErhvervsFællesskab i år valgt at sætte flere lysskulpturer op i Tølløse, og det skal naturligvis ikke gå ubemærket hen. Derfor vil Lokalforum Tølløse og Fællesskab Tølløse i år holde den traditionelle Juletræstænding som ”Lystændingsfest”. Vi starter ved No1 med besøg af Julemanden, som hjælper med at få tændt juletræet.
Derefter vil der være fakkeloptog igennem Tølløse og ruten går via Jernbanevej, Vestergade, Sønderstrupvej, Tølløsevej, Søndergade og vi slutter på torvet ved SuperBrugsen.
Her vil SuperBrugsens bestyrelse tage imod os med lidt forfriskninger. Stor tak til SuperBrugsen for at stille op til vores Lystændingsfest.
Program for Lystændingsfest i Tølløse
16:30 Formanden for Lokalforum Tølløse byder velkommen. Vi synger ”På loftet sidder nissen med sin julegrød” inden vi kalder på Julemanden, som igen i år uddeler en lille pose julegodter til børnene. Tak til SuperBrugsen for sponsering af julegodter.
16:45 Fakkeltoget starter. Når man har været på besøg hos Julemanden vil det være muligt at få en fakkel pr. familie og starte på vores planlagte fakkeloptog. Fakkeloptoget starter ved No1 ud
