Sæt garnlageret i spil
Strikkecafeen inviterer…
Mandag d. 14. september kl. 18.30 – 22.30
Foredrag og workshop med Furiedesign/Bettina Sørensen.
”Sæt Garnlageret i Spil”
Alle der er bidt af garn, kender det. Følelsen af at have en skat gemt i dit garnlager, men ikke
helt vide, hvordan man bedst udnytter det?
Denne workshop er skabt til dig, der ønsker at få mere ud af dit elskede garnlager og skabe
orden, så du lettere får brugt garn du allerede har i skønne strikkeprojekter.
Det vil Bettina fra Furie Design stå i spidsen for på denne workshop, med sin baggrund som
garnnørd og produktionsingeniør med mange års industriel tekstilerfaring.
På den 4 timers workshop vil du lære:
Overblik og Organisering: Få styr på dit garnlager og gør det mere tilgængeligt. Lær, hvordan du oprettet en struktur, der hjælper dig med at finde det perfekte garn til dit næste strikkeprojekt.
Garnmålinger og værktøjer: Opdag enkle garnmålinger og nyttige begreber samt værktøjer, der vil hjælpe dig med at forstå dit garn bedre og vælge det rigtige til hvert projekt.
Glæde og gavn: Oplev, hvordan dit garnlager kan bringe dig glæde og gavn, i stedet for at fylde hylderne. Dette er godt for både pengepung, miljø, kreativitet og opbevaringsplads
Som bonus får du en materialepose til brug på workshoppen og Furiens Cheat Sheets – et 20-siders kompendium i farver, der vil gøre dig klar til at takle dit garnlager med selvtillid.
Hvem kan deltage? Denne workshop er relevant for alle med garn på lager: Målet er at hjælpe dig med at bruge garnet i lige de projekter, du har lyst til.
Hvad skal du medbringe?
- 3-5 restgarn nøgler, gerne forskellige i tykkelser og typer, gerne uden baderole.
- Målebånd, saks og skriveværktøj
- En lommeregner
Er du klar til at sætte garnlager i spil?
Foredrag med workshop inkl. kaffe/te og kage koster 230 kr. Der kan købes vin, øl og sodavand. Billetter på Billetto: Sæt garnlageret i spil
Ved spørgsmål, så kan du skrive til strik@faellesskabtollose.dk